Мадарският конник – единствен по рода си в Европа! Намира се на около 20км от Шумен и от 1979г. е в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство, а през 2010г е обявен и за глобален български символ.
Когато пристигнете на място, има главен вход, от където можете да си закупите билет и да си подпечатате книжката за 100те национални туристически обекта. От там тръгват два маршрута. Единият е по-стръмен (каменни стълби) и ви води директно до конника. Вторият е по-полегат (обиколни алеи) и по него ще преминете през целия парк, за да разгледате всички чудеса на природата, които са се сгушили в мадарските скали.
Да започнем с Мадарския конник:
Изсечен е още през VIIIв. в отвесна 100 метрова скала. Барелефът е разположен на 23 метра височина и е с размери 3.10м височина и 2.60м широчина. Мадарският конник представлява фигура на конник, който язди своя кон. Образите са в реален размер, което ги прави още по-внушителни. Конникът е с дълга коса до раменете, дрехата му е надиплена от кръста надолу, препасана с колан. Открояват се и широк панталон, и обувки със заострен връх като кракът на конника стъпва на стреме. В лявата си ръка той държи поводите на коня, а с дясната е пробол лъв. Счита се, че лъвът (най-силното животно) символизира сломения враг. Зад конника тича куче – най-добър приятел на човека, а над него лети орел.
Мадарският конник в своеобразен феномен и символ на мощта на Първата българска държава. Детайлите са изумителни, а фактът кога е издялан го прави още по-впечатляващ. Свързва се най-вече с хан Тервел като около него има и надписи на гръцки, касаещи културни и исторически събития между България и Византия. В надписите са споменати хановете Тервел, Кормисош, Юстиниян и Омуртаг, което дава допълнителни сведения за периода на появата му.
Продължаваме с пещерите:
Голямата пещера или наричана още „Пещерата на нимфите“ се характеризира с водата, която се стича по стените й на дребни капки. Благодарение на това вътре има и множество пълзящи растения и мъхове. Атмосферата е някак мистична и вълшебна – истинска приказка. В пълен контраст е малката пещера, която е тъмна, суха и без всякаква растителност. Докато се разхождате към тях, ще минете и покрай „процепа“, който прорязва 100 метровата скала от основата до върха и се счита, че е бил път за връзка между крепостта и пещерата. Освен това, в парка има и малък скален параклис – „Св. Панталеймон“, където посетителите ще видят множество икони и запалени свещи.
След като разгледате подножието на мадарските скали, задължително се изкачете на билото. Пътят до там е по каменна стълба, състояща се от 386 стъпала. Изкачването не е леко и отнема около 15 мин , в зависимост от темпото на вървене, но стигнете ли горе, ще се уверите, че усилията са си заслужавали. Гледките са величествени, хоризонта няма край, а чувството е вдъхновяващо. На билото се издига и древна крепост на име „Матора“. Формата й е на неправилен триъгълник, понеже четвъртата „стена“ е отвесната скала. Вътре в нея има останки от черква, казарма и други сгради. Смята се, че „Матора“ е изиграла важна стратегическа роля в отбраната на столиците Плиска и Преслав като през 1388г. е била превзета от Османците и повече не е възстановявана.
Допълнителна информация: